Olga Tokarczuk odebrała Nagrodę Nobla

0009GG3POBINPM1B-C122-F4.png

10 grudnia w Sztokholmie odbyła się ceremonia wręczenia Nagród Nobla. Olga Tokarczuk otrzymała medal oraz dyplom z rąk Karola XVI Gustawa, króla Szwecji. Tym samym stała się trzecią w historii Polką, która została nagrodzona tym prestiżowym wyróżnieniem. Pisarka literacką nagrodę odebrała w atramentowej sukni projektu Gosi Baczyńskiej. 

Jak tłumaczyła sama Tokarczuk, wybór sukni był w pełni świadomy i przemyślany, ponieważ miała świadomość tego, że jej kreacja będzie komentowana i oceniana przez media w kraju i za granicą. Pisarka zdecydowała się na współpracę z czołową polską projektantką, Gosią Baczyńską. W rezultacie powstała suknia z długim rękawem i transparentnym dekoltem, który jednocześnie odkrywa i zakrywa. Według protokołu kobiety uczestniczące w ceremonii zobowiązane są do włożenia sukni wieczorowej, a więc długiej do ziemi. Projekt Baczyńskiej spełnił te wymagania, a dół sukni dodatkowo ozdobiony został falbanami odciążającymi całą sylwetkę. Zamiast klasycznej czerni wybrano ciemny, atramentowy odcień granatu.

Suknia jest nie tylko piękna, ale i niesie ze sobą szczególne znaczenie. Pisarce bardzo zależało na tym, by jej strój nawiązywał do historii sufrażystek i feministek. Widoczne jest podobieństwo do estetyki początku XX wieku, kiedy literackiego Nobla odbierała pierwsza w historii kobieta, pochodząca ze Szwecji Selma Lagerlöf. W konsultacjach i całym procesie powstawania kreacji uczestniczył dziennikarz i bloger Michał Zaczyński.

Autorem stroju, w którym pisarka zaprezentuje się dziś wieczorem na bankiecie w Pałacu Królewskim jest Tomasz Ossoliński. Jak czytamy na stronie Vogue’a, suknia powstawała przez miesiąc, według zasad haute couture z lat 50. i 60.

olga-tokarczuk-bankiet-537104-GALLERY_BIG.jpg

1 Comment

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s