
Święta tuż tuż. Z pewnością większość z Was dała się już pochłonąć szaleństwu zakupów i przygotowań do wigilijnej kolacji. Warto jednak na chwilę zwolnić i zastanowić się nad tym, jak możemy sprawić, by te święta odbyły się z jak najmniejszą szkodą dla środowiska naturalnego. Czy rzeczywiście musimy upiec szóstą blachę ciasta? Czy nasza pociecha naprawdę potrzebuje kolejnej plastikowej zabawki? Albo czy musimy zmienić wystrój całego mieszkania zgodnie z najnowszymi trendami? Poniższe pięć kroków to bardzo łatwe i niewymagające dodatkowych nakładów finansowych rozwiązania. Jedynie planowanie zakupów może zabrać nam trochę więcej czasu, ale rezultat z pewnością będzie wart włożonych wysiłków.
1. Zaplanuj dokładnie zakupy

Dzięki temu unikniesz nadmiaru jedzenia po świętach. Weź pod uwagę, ile osób będziesz gościć i czy ciocia nie mogłaby przywieźć kawałka upieczonego przez siebie ciasta, a brat słoika sałatki jarzynowej. Postaraj się jak najwięcej potraw przygotować samodzielnie używając produktów zakupionych na ryneczku od lokalnych dostawców. Jeśli jednak brakuje Ci czasu na świąteczne pichcenie i jesteś skazana/y na zakup gotowych dań, poszukaj ich w barach oferujących świąteczne menu na zamówienie. Zapytaj o możliwość odbioru do własnych pojemników. Unikaj gotowców z marketu zapakowanych w plastikowe pudełka – nie tylko stwarzają niepotrzebną górę śmieci, ale jakością i smakiem również odbiegają od oczekiwań.
I nie męcz karpia! Zamiast niego wypróbuj wegańskich specjałów – na przykład bakłażana po kaszubsku lub boczniaków z burakami i żurawiną z przepisów Jadłonomii.
2. Wybierz żywe drzewko

Jest lepsze od sztucznej choinki, która niestety (nawet po wielu latach) w końcu wyląduje na wysypisku. Niektórzy lokalni sprzedawcy oferują mniejsze drzewka w doniczkach, które po świętach można ponownie zasadzić. Od niedawna istnieje także idea wypożyczania choinek na okres świąteczny za niewielką kwotę. Taką usługę oferuje między innymi firma Volvo – w ich salonach można nie tylko wypożyczyć drzewko. Za każdą sztukę, która ponownie wróci do lasu, posadzonych zostanie 10 kolejnych!
3. Zamiast przedmiotów podaruj doświadczenia

Kurs jazdy na snowboardzie zamiast nowej konsoli, bilet na koncert w miejsce następnego elektronicznego gadżetu, voucher do SPA zamiast kolejnej paletki cieni do powiek? Takie podarunki sprawią ogromną radość i z pewnością zostaną zapamiętane na dłużej niż kolejne przedmioty materialne, których gromadzimy coraz więcej i doceniamy coraz mniej. Dodatkowo unikniemy niepotrzebnych plastikowych opakowań – zaproszenia czy vouchery można nawet podarować w formie elektronicznej.
4. Zwróć uwagę z czego zrobione są świąteczne dekoracje

Dotyczy to nie tylko ozdób choinkowych, lecz także wszelkiego rodzaju stroików, świeczek i innych drobnych przedmiotów, które umilają świąteczną atmosferę. Sprawdź, czy na strychu nie zalegają stare, szklane bombki, zamiast kupować nowe z plastiku. Stroik wykonaj samodzielnie z gałązek sosnowych i szyszek, świeczki kupuj w szkle lub takie, które wypalają się do samego końca. Staraj się unikać przedmiotów, które choć ładne, nie posłużą długo i nie nadadzą się do ponownego użycia, przetworzenia czy recyklingu. Jeśli pakujesz prezenty, nie kupuj na tę okazję specjalnych pudełek czy ozdobnych toreb, które prawdopodobnie wylądują w śmieciach – owiń pakunki szarym papierem, który możesz samodzielnie ozdobić, rysując na nim np. choinki, lub nawet papierem gazetowym.
5. A co, jeśli po świętach zostanie nadwyżka jedzenia?

Czasem nawet po obdzieleniu całej rodziny pozostałościami z suto zastawionego stołu, sporo nam jeszcze tego jedzenia zostaje. Wówczas warto zorientować się, czy w okolicy funkcjonują jadłodzielnie lub inne punkty przyjmujące nadwyżki żywności. Można wtedy przekazać tę nadprogramową (oczywiście świeżą i tylko taką, którą sami chcielibyśmy zjeść) ilość potrzebującym. Wilk syty i owca cała!