Poproszę #bezsłomki, czyli jak zacząć przygodę z Zero Waste

slomki.png

Nieoficjalną polską ambasadorką ruchu Zero Waste jest Areta Szpura, była połówka Local Heores, a obecnie działaczka na rzecz ekologii i odpowiedzialnej mody. Areta na swoim Instagramie pokazuje, w jaki sposób również my możemy przyczynić się do zmniejszenia ilości produkowanych odpadów. Kolejną znaną postacią walczącą z plastikowymi odpadami jest Anja Rubik. Z okazji Dnia Oceanu wzięła udział w sesji zdjęciowej, mającej zwrócić uwagę na skalę problemu zanieczyszczeń w oceanach i ich wpływu na podwodne (i nie tylko) życie. Na swoim Instagramie oprócz uroczystych gal i sesji zdjęciowych zamieszcza czasem drastyczne zdjęcia ton odpadów zgromadzonych na wybrzeżach i cierpiących przez to zwierząt. 

To wspaniałe, że tak znane osoby wykorzystują swoją popularność do propagowania ważnych idei. Co jednak możemy zrobić my?

Pierwszym małym krokiem może być stopniowa rezygnacja z jednorazowego wykorzystywania plastiku. Czy zastanawialiście się kiedyś, po co nam słomki do napojów? Zazwyczaj ich żywot trwa zaledwie kilka minut. Podobnie dzieje się z opakowaniami na wynos, kubkami po kawie, foliowymi reklamówkami i butelkami po napojach. Okazuje się jednak, że wystarczy kilka małych zmian w codziennym życiu, by zmniejszyć ilość produkowanych śmieci.

#bezsłomki – nie korzystaj z jednorazowych słomek do napojów. W przypadku obsługi kelnerskiej zaznacz przy składaniu zamówienia, żeby nie podawano rurki do napoju.

#zwłasnymkubkiem – zainwestuj w termiczny kubek na kawę/herbatę. Niektóre kawiarnie dają nawet zniżki, jeśli przyjdziesz z własnym kubkiem! Zamawiając obiad na wynos, także możesz poprosić o zapakowanie do własnego pudełka.

#kupujlokalnie – zamiast owoców i warzyw pakowanych pojedyńczo w folię, kupuj na lokalnych straganach i bazarkach. A tam chodź oczywiście…

#zwłasnątorbą – pamiętaj, by zawsze mieć przy sobie torbę na zakupy. Najlepsze są lniane – zajmują niewiele miejsca i są bardzo lekkie. Niektóre marki oferują też mniejsze woreczki na sypkie produkty, takie jak makarony, kasze czy ziarna. Możesz także uszyć taką torbę ze starych ubrań lub nawet firanek!

#kupujmniej i #wybierajmądrzej – ten krok wymaga poświęcenia nieco większej ilości czasu, ponieważ musimy zastanowić się, czy na prawdę potrzebujemy danej rzeczy. Dotyczy to głównie garderoby, ale też innych przedmiotów do użytku codziennego. Może się bowiem okazać, że z powodzeniem da się wykorzystać coś, co już posiadamy. Jeśli jednak decydujemy się na zakup, starajmy się wybierać rzeczy produkowane w Polsce, z dobrej jakości materiałów i takie, które posłużą nam na dłużej.

Chyba nie trzeba wspominać o tak oczywistych sprawach, jak segregowanie śmieci, przerabianie lub wymiana ubrań zamiast ich wyrzucania, czy rezygnacja z kupowania butelkowanej wody na rzecz kranówki (jeśli wciąż macie opory, z pomocą przychodzą dzbanki z filtrem – to także spora oszczędność pieniędzy). Jednak te drobne kroczki wprowadzane w życie mogą przyczynić się do dużej zmiany – zacznijmy już dziś!

ocean.png

 

 

 

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s