
Kolejny trend z zachodu czy realna chęć zmiany? Nieważne, jaka jest przyczyna. Ważne, że coraz więcej osób zauważa potrzebę zmiany swoich nawyków w trosce o środowisko naturalne. Istnieje wiele sposobów na ograniczenie produkcji odpadów w naszym codziennym życiu, a najlepsze efekty uzyskamy działając według metody małych kroczków: jedna drobna zmiana nie zmieni świata od zaraz, jednak wiele takich małych cegiełek może w przyszłości dać pozytywny efekt.
Warto zacząć zmiany od organizacji swojej szafy. Fast fashion, nadprodukcja, asortyment w sieciówkach zmieniający się co dwa tygodnie… Od tego nadmiaru może rozboleć głowa. Zamiast ślepego podążania za wciąż zmieniającymi się trendami, możemy skłonić się ku nurtowi slow fashion: mniej ubrań, ale lepszej jakości. Gdzie ich szukać? Poniżej krótka ściągawka dla tych, którzy w modzie szukają jakości i oryginalności w połączeniu z ekologią.
1. Ssagan
Pomysł na personalizowane kurtki powstał, gdy założyciel marki sam szukał odpowiedniego dla siebie ubrania, a we wszystkich sklepach znajdował te same, oklepane wzory. Postanowił stworzyć dla siebie odzież odzwierciedlającą jego charakter i podkreślającą osobowość, a przy tym wyróżnić się z tłumu identycznych klonów.
Teraz tworzy nie tylko dla siebie. Rzeczy z metką Ssagan noszą indywidualiści, wśród których można znaleźć wiele znanych twarzy (między innymi Joanna Jabłczyńska czy Rafał Maślak), ale zamówienia napływają też zza oceanu, choćby ze Stanów Zjednoczonych i Kanady.
Materiały na kurtki Ssagan pozyskiwane są z second handów, jednak ze szczególnym uwzględnieniem ich jakości: dżins musi mieć już swoje lata, ale jednocześnie powinien być na tyle solidny, by posłużył jeszcze kilka-kilkanaście lat. Dodatki i zdobienia są z resztek znalezionych na dnie szuflad czy szafek z narzędziami: stare fragmenty materiałów, metalowe elementy, odznaki, śrubki – wszystkie te rzeczy zyskują nowe życie. Dzięki temu każda sztuka spersonalizowanej odzieży niesie ze sobą własną historię.
W ofercie Ssagan znajdziecie nie tylko dżinsowe kurtki, ale również bluzy, T-shirty, a nawet plecaki.
2. Pracownia Nożyczki
Założycielka Pracowni Artystycznej Nożyczki od dziecka otoczona była osobami uzdolnionymi artystycznie: majsterkowanie, przerabianie i tworzenie było jej chlebem codziennym. Nic więc dziwnego, że w dorosłym życiu postanowiła założyć własną firmę tworzącą wyjątkowe ubrania: proste w formie, ale niesztampowe i oryginalne. Czym wyróżniają się Nożyczki spośród setek podobnych firm, wyrastających jak grzyby po deszczu?
Otóż Martyna postanowiła połączyć tworzenie ubrań z ideą zero waste. Kupowanie materiałów od polskich producentów, dzięki czemu skraca się łańcuch dostaw, wnikliwa analiza przydatności każdego pozostałego skrawka materiału, propagowanie przeróbek i poprawek krawieckich – te wszystkie elementy, dawniej będące oczywistością, a obecnie wyparte przez szybką modę, doskonale wypełniają niszę na kiełkującym rynku slow fashion. Pracownia Nożyczki nie tylko dostarczy nam szyte na miarę ubrania z wysokiej jakości tkanin, możemy się również zaopatrzyć w wielokrotnego użytku torby na zakupy, a nawet… płatki do demakijażu!
Dodatkowo Martyna prowadzi kameralne warsztaty, podczas których uczestnicy mogą nabyć potrzebną wiedzę do samodzielnego przerabiania i naprawiania ubrań, a także zainspirować się do tworzenia nowych projektów.
3. Surplus
Założony przez Magdę Buczek projekt powstał w wyniku przesytu nadmiarem trendów, potrzeb i produkowanych ubrań. Jego założenia są proste: artystka pozyskuje stare ubrania w second handach lub przez internet i daje im drugie życie. Coś, co normalnie zostałoby wyrzucone, zostaje przekształcone w ciuch z chwytliwym hasłem, które jest też swoistym manifestem poglądów. „Personality is a Luxury” (osobowość jest luksusem) czy „Choice is a Privilege” (wybór jest przywilejem) – między innymi takie nadruki lądują na bluzach i koszulkach z często znanymi metkami, których nikt już nie chciał nosić.
W projekt jest również zaangażowana fotografka Zuza Krajewska, graficzka Emilia Obrzut i Areta Szpura, oficjalna ambasadorka marki, która niedawno odeszła z założonej przez siebie marki Local Heroes i zaangażowała się w ekologię i odpowiedzialną modę.